טלפון (רב קווי)
03-5755545

גירושין בישראל

נתוני הסטטיסטיקה לגירושין בישראל

נתונים שהציגה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מגלים, ש-1 מכל 4 זוגות נשואים בישראל, מתגרשים בסופו של דבר. מדובר בעלייה דרסטית במספרים מעשורים קודמים אז תופעת הגירושין היתה פחות נפוצה ומקובלת.

ההנחה הרווחת היא שהשינויים באיכות החיים וכן בסגנונם הביאו לידי כך שיותר ויותר זוגות בוחרים להתגרש. הסיבות העיקריות לכך, הן תחושת מיצוי של הקשר, שאלות כלכליות שעמדו בין בני הזוג, קריירה, חוסר אהבה, השפעה של הסביבה ובפרט של המשפחה המורחבת וכן תחושה שקיימת בקרב לא מעט זוגות, שנישואים זה דבר יפה ונכון אך זה לא חייב להיות משהו סופי ומוחלט.

תהליך של גירושין הוא לעולם לא תהליך פשוט, לא מבחינה נפשית ולא מבחינות אחרות. זה נכון כשאין לבני הזוג ילדים, אך זה יותר מורכב שיש ילדים, שכן הם עלולים לחוות חוויה טראומתית שתשפיע עליהם מבחינות שונות, הן בקשר שלהם עם ההורים, הן בקשרים זוגיים שיהיו להם בעתיד וכן בינם לבין עצמם, שכן הרבה פעמים ילדים נוטלים את האשמה לפירוק התא המשפחתי, על עצמם. לכן על ההורים להיות מאוד זהירים ולוודא כל העת להרגיע את הילדים, שהעובדה שהם הפסיקו לאהוב אחד את השני לא אומרת דבר על אהבתם כלפיהם, וכן שגם אם הם החליטו שלא לחיות ביחד, אין זה אומר שהם עוזבים את הילדים. נקודה חשובה שצריך לציין בהקשר הזה, בשביל שהילדים יחוו את התהליך בצורה טובה כמה שאפשר, על ההורים לא לערב אותם, לא בתהליך ולא בתחושות שהם חשים אחד כלפי השני.

כיצד מתבצע הליך גירושין בישראל

יודע כל זוג נשוי, גם הוא נישא בחתונה דרך הרבנות וגם הוא נישא בצורה אחרת, שתהליך קבלת הגט מתבצע אך ורק דרך הרבנות. אומנם תהליך הגירושים, קרי הסכם גירושין וחלוקת הרכוש והמזונות, יכול להיות מוכרע בבית דין לענייני משפחה, במידה וקודם אחד הצדדים פנה אליו ולא לבית הדין הרבני (מה נקראה בעגה המקצועית “מרוץ הסמכויות”, הראשון אליו פונים שם מתנהל הדיון), אך בכל מקרה יש לעבור דרך הרבנות בשביל לקבל את הגט.

מדובר בטקס שבו מתיר הגבר את אשתו מנדריו אותן אמר בעת החתונה, ומאפשר לה לקיים מערכת יחסים עם גברים אחרים שכן אינם נשואים עוד. במידה והגבר איננו מסכים לתת גט, הוא נקרא “סרבן גט”, הליך שעלול להוביל אותו לספוג סנקציות שונות ואף מאסר שכן הוא לא מאפשר לאישה להשתחרר מהנישואים, אף על פי שהיא איננה רוצה להיות נשואה לו, והיא לא יכולה להקים משפחה חדשה כרצונה.

קרא עוד: עורכי דין משפחה | דיני אישות