טלפון (רב קווי)
03-5755545

סכסוכי ירושה

על מנת למנוע סכסוכי ירושה קשים בין ילדיכם לאחר שתלכו לעולמכם, רצוי לערוך צוואה ברורה עם נימוקים. הרבה אחים ואחיות מוצאים את עצמם מגיעים לסכסוך על ירושה של הוריהם.

בתקופה כל כך קשה על מות אחד ההורים, המטען כל כך רגשי שזה רק מגביר את העומק של הסכסוך. ישנם כמה גורמים ומצבים לסכסוכי ירושה שאותם מומלץ למנוע מראש.

סכסוכי ירושה – להלן כמה עצות שיכולות לתרום להפגתם או מניעתם

  • רצוי שמסמכי הירושה יהיו מדויקים בהסבר שלהם וכמה שפחות פוגעניים.
  • תעדו את הסיבות שהנחו אתכם לכתוב מה שאתם כותבים במידה ויש צורך להסבר מנומק יותר. או באמצעות מכתב או באמצעות הקלטה של קול או וידאו. חשוב שהפרטים הקטנים הללו יהיו ברורים בעתיד לילדיכם. בפרט אם מדובר בערך סנטימנטלי כמו תכשיט או ריהוט.
  • חשוב שלא תאלצו את ילדיכם להיות חלק מנכס כלשהו אם אתם לא משוכנעים שהם בעניין.
  • הקפידו לשמור על כל מסמך ותיעוד רלוונטי לעתיד.
  • נסו לגבש מפגש של המשפחה בו תוכלו להציג בכלליות את התוכנית של הירושה שלכם. אם תרגישו שאחד הילדים לא מרוצה, בררו אתו בעדינות ותראו אם יש מקום לתקן.
  • כמה שהתוכנית תהייה ברורה ומפורטת עם נימוקים סבירים והגיוניים, כך יהיה קשה לתקוף אותה בבית משפט.

שליטה מרחוק

הרבה הורים בוחרים לעשות שימוש בצוואה שלהם כאמצעי חינוכי, כשהם מוסיפים גם הוראות של שליטה גם לאחר מותם. יש הורים שמעניקים את הונם לאט ובאופן הדרגתי, שהצוואות הן בעצם תלויות גיל של הילד והן יכולות לנהל את הרכוש המשפחתי. ועל הילדים אמורים לעמוד בציפיות שהציב ההורה לפני מותו בכדי לזכות בנתח מתוך הירושה שממתינה.

איך יחולק העיזבון במקרה שאין למוריש ילדים?

אם לאחר פטירה של ההורים לא נותר צאצא או הורים, נהוג שהאח או האחות יקבלו את כל העיזבון. בנוסף בית המשפט לא עורך הבחנה בין מין למין לגבי הזכות של הירושה ולא קובע עדיפויות לבן בכור, בין כל האחים.

ערכו הסכם בין האחים היורשים

במידה וההורים לא השאירו צוואה, על מנת למנוע מראש סכסוכי ירושה כואבים אפשר לקבוע הסכם שיהיה מקובל על כל היורשים. יש לו הרבה יתרונות להסכם מסוג זה, כולם יכולים להישאר בקשר טוב, ולא יצטרכו לבזבז הוצאות על עורכי דין וכו’. ההסכם יכול לשקף את רצונם ולגרום להם נחת וחלוקה הוגנת וראויה.

 קרא עוד: בקשה לצו ירושה | עריכת צוואה